Bugün - 24 Mart 2019 Pazar
İstanbul 13°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Turizm Magazin Bilim Diğer »
Haber Detayları

EYT Meclisten Kötü Haber

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için verdiği kanun teklifi direk Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda saat 16:30 itibari ile görüşülmeye başlandı

Siyaset Haberi - 15 Ocak 2019 Salı - 09:51
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Emeklilikte Yaşa Takılanlar için verdiği kanun teklifi görüşmelerin söz aldı ve şunları söyledi;

"Verdiğim kanun teklifi, ülkemizde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak bildiğimiz ve ciddi mağduriyet yaşayan kesimin sorunlarını ortadan kaldırmak için verilmiştir. bu teklifle emeklilikte yaşa takılanların, ülkemizde uğradığı haksızlığı gidermek amaçlanmaktadır. 1999 yılında emeklilik yaş şartı olmadan ülkemizde emekli olunuyordu. Yani sigorta prim gün sayısını dolduranlar emekliliğe hak kazanıyorlardı. O günün koşullarında yaş sınırı getirildi. Ardından da 2008 yılında bu yaş ile ilgili düzenleme 65 yaşına kadar yükseltildi. Keza bu konuda mağdur olan kesimin 2008 yılında yapılan düzenleme ile geri dönük uygulama gerçekleştirildi.

Emeklilikte yaşa takılanların talebi kendi ödedikleri prim ve doldurdukları gün sayısı ile hak ettiklerini istiyorlar. Yani ek bir talepleri yok. Biz çalışarak bunu hak ettik, hakkımız verilsin, mağduriyetimiz giderilsin diyorlar. Orta yaş ve ileriki yaşlarda olanlar bir iş başvurusunda bulunduğunda işveren bunlara yaşlısın seni işe alamam diyor. Devlette sen gençsin seni emekli edemem diyor. Dolayısıyla bu insanlar açlıkla karşı karşıyalar. Eğer bir evin bir geliri yoksa emeklilikte yaşa takılan da işsiz kalmışsa, o evdeki insanların mağduriyeti daha da katlanıyor.

Üstelik bu kesim doğal olarak sigorta primi yatıramadıkları için sağlık hizmetinden dahi yararlanamıyorlar. Suriyelilere tanıdığımız hakkı bunlardan esirgiyoruz. Bildiğiniz gibi şuan emekli olanların maaşları yukarı doğru değil aşağı doğru gidiyor. Ak Parti'nin düzenlemesine göre bu böyle devam ederse 65 yaşına geldiğinde arkadaşlar üstüne bir de borçlu çıkabilir. Bırakın maaş almayı bu anlayış onları daha da sorunlu hale getirebilir. Bu anlamda bu sorunu birlikte çözmemiz gerekiyor. Komisyona gönderilmesi için kanun teklifimizi verdik. Bekledik bu güne kadar komisyona gelmedi. Ama komisyona gitse, bütün partilerin ortak çözüm önerileri ile buraya gelseydi. Bu kanun bütün partilerin ortak talepleri doğrultusunda gerçekleşseydi. Mağdur olan kesimleri el birliği ile mutlu etmiş oalcaktır. Çalışanların hakkını Adalet ve Kalkınma Partisi her nedense görmezden geliyor. İşçinin, çiftçinin, memurun, bağkurlunun, esnafın ödediği primlerle hak ettiği bir olayı duymazdan gelmemiz mümkün değil. Bugün Türkiye'nin her yerinde bu kardeşlerimiz örgütlü olarak talepte bulunuyor. Bütün milletvekillerimize de durumu yansıtıyorlar.

Gelin bu yanlışı düzeltelim. Geriye doğru işletilmiş dünyada örneğine çok rastlanmayan bir düzenlemeyle kendi çalışanlarımız mağdur ettik. Bundan vazgeçmemiz gerekiyor. Verdiğim bu kanuna milletvekili arkadaşlarımın destek vermesini istiyorum. Bu kanun teklifi ile emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini gidermek için desteğinizi talep ediyorum. Bunu bir milletvekili olmanın ötesinde bir yurttaş olarak istiyorum. " ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu'da Emeklilikte yaşa takılan ile ilgili yerinden söz aldı ve seçim döneminde olunduğu için sahada sık sık EYT ile ilgili taleplerle karşılaştıklarını belirtti. Muhalefet partilerinin üzerlerine düşeni yaptığını ancak iktidar partisinin bu konuya kulaklarını hatta vicdanlarını kapattığını ifade etti.

EYT TEMSİLCİLERİ GENEL KURUL SALONUNDAN ÇIKARILDI

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul salonundan dışarı çıkarıldılar. Bu konuyada değinen Ağıralioğlu iktidarın bu konuya iktidar partisinin nasıl sessiz kaldığını sordu. EYT'lilerin salondan çıkarılmasını iktidarın yapılan zulmü içine sindiremediklerini gösterdiğini ifade etti.

Numan Kurtulmuş'un seçimden sonra EYT çalışması yapabiliriz şekilndeki açıklamalarına da değinen Ağıralioğlu bunu önce oy verin bir görelim, daha sonra bakarız mantığıyla hareket edildiğini iddia etti.

İYİ Partili Ağıralioğlu "EYT ile ilgili hassasiyetimiz şurdandır; herkese bakabiliriz, vatandaşlarımız bunu nyük olduğunu bilecek kadar sorumluluk sahibidir.4 Milyon suriyeliye kaynak bulan devletimiz kendi vatandaşına da kaynak bulmaz zorundadır. Kendi iş adamlarına, kendi yandaş medyalarına kaynak bulan siyasi iktidar madem ki iktidardır o halde ya vediğimiz kanun tekliflerini kabul edecek yada bu mağduriyeti kendileri giderecektir" ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ CAHİT ÖZKAN'IN EYT KONUŞMASI

Ak Partili Caht Özkan yerinden söz alara EYT kanun teklifi ile ilgili şunları söyledi;

Öncelikle biz diyoruz ki, her kim bu ülke için taş üstüne taş koyarsa, kim milletin refahı için adım atarsa biz alkışlayacağız. Yani ağzınızla kuş da tutsanız sizi alkışlamayacağız anlaşıyışını asla ve asla kabul etmiyoruz. Onun için şuan da Emeklilikte yaşa takılanlar kavramını, bir Alman'a Fransız'a, İngiliz'e tercüme etmeye çalışsanız öyle kolay kolay tercüme edemezsiniz. Niye? Çünkü çalışmanın, üretimin, refahın olmazsa olmaz unsuru olduğunu bir Alman bilir. Almanya neden yıllarca Türk işçi aldı. Üretim olmaz olmazdır da o yüzden...

Şuanki düzenleme 2002 yılı öncesi koalisyon hükümetinin yaptığı bir düzenlemedir. Doğru mudur? Kesinlikle doğrudur! Biz AK Parti olarak 2002 öncesiyapılan ve avrupa standarlarındaki bu düzenlemeyi doğru buluyoruz. Şuanki mevcut düzenleme ile vatandaşlarımız aldıkları emekli maaşları ile dünyayı gezebilecek statüdedir. Başka bir işte çalışmadan ihtiyaçlarını giderebilecek konumdadır. Bu düzenlemeyi yapanlardan Allah Razı olsun" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam ise EYT'lilerle ilgili olarak şunları söyledi:

Ben EYT'lilere şunu söyleyeyim futbol kulüpleri kurtarılma aşamasında. EYT'lilerin arkasında olacağız. Bu işi bir an önce çözmeliyiz.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise EYT ile ilgili olarak şunları söyledi:

Elinizde kaynak kalmadı çünkü paraları yazlık ve kışlık saraylara yatırdınız. Şimdi EYT'lilere verecek paranız kalmadı. Seçimin açık oylama ile yapılmasını istiyoruz. Herşeye ayrılan bütçe emeklilikte yaşa takılanlara ayrılamıyor. Yaşadığınız hayatta o kadar büyük bir konfor içerisindesiniz ki hiçbirşeyi gözünüz görmüyor.


Daha sonra yapılan oylamada CHP Niğde Milletvekili Fethi Ömer Gürer'in Meclis'e sunduğu Emeklilikte Yaşa takılanlar önergesi kabul edilmedi. Ve oturuma 20 dakika ara verildi.

 
Anahtar Kelimeler:CHP, Niğde, Milletvekili, Ömer, Fethi, Gürerin, Emeklilikte, Yaşa, Takılanlar, (,
Kaynak / EditörHB - Emrah KocaOkunma Sayısı: 911

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Ali yeraydin()
Selâmün aleykum adalet partisi amacın allahın adaleti idi ne oldu da Rabbimimi unuttunuz biz sadaka isdemiyoruz hakkımızı isdiyoruz kul hakkı diyoruz eyt
Gönderilen Tarih - 15 Ocak 2019 Salı (23:53)  
Suat goger ()
Verin ona 1000 TL gelsin bakalım dünyayı bizim aklımızla alay ediyor ona seçimlerde gezdircez dunyayi
Gönderilen Tarih - 15 Ocak 2019 Salı (19:57)  

Diğer Siyaset Haberleri
Erken Seçim Olacağını Sanmıyorum
Karamollaoğlu'ndan Tepki
Para İçin Tank Palet Fabrikasını Satma

Para İçin Tank Palet Fabrikasını Satma
Ak Parti Şok İle Karşılaşacak
Açık Ara Öndeyiz
Kocadon Eski Partisini Eleştirdi
Onun Yüreği Yetmez
Diğer Başlıklar

Bu Vebali Alamayız
ÖTV ve KDV İndirimi Uzadı
Ben Cami İmamı Sanmıştım
Babama Diktatör Diyorlar
Haluk Levent Örnek Olmaya Devam Ediyor
Arabistan ABD İle Anlaştı
Paramızı Rehin Aldılar
Erken Seçim Olacağını Sanmıyorum
THY Satışı Hakkında Açıklama
Karamollaoğlu'ndan Tepki
Anket

Ali Koç Başarılı mı ?


  Hayır27 Kişi (% 65 )
  Evet14 Kişi (% 34 )

Toplam 41 Kişi

Hava Durumu ( İstanbul )
Bugün
4°°C - 13°°C
Pazartesi
4°°C - 13°°C
Salı
4°°C - 15°°C
Çarşamba
6°°C - 11°°C
Namaz Vakitleri ( İstanbul )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2706:5513:1816:4319:2820:49

24 Mart 2019 Pazar
Röportajlar
Teknoloji Olmazsa Olmazımız
HB Röportaj / 1. Kısım Teknoloji Değince Aklınıza Ne Geliyor? Teknoloji deyince aklıma inanılmaz şeyler canlanıyor ama sorunumuz benim veya teknoloj...
»
»
»
BIST Endeksi
Tarihte Bugün
Günün Sözü
İnsan ebed için yaratılmıştır
(Bediüzzaman Said Nursi)
Arşiv Arama
Facebook
Süper Lig Puan Durumu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(72 Online) 0,09ms